Pomaganie mamy we krwi czyli trochę o krwiodawstwie

27.08.2020

witam wszystkich serdecznie!
Kilka tygodni temu, przeglądając social media natknęłam się na artykuły informujące o brakach zapasów krwi w bankach krwiodawstwa. Przeraziła mnie wizja tego, że ktoś może potrzebować jej, by żyć i móc umrzeć z jej braku. Punktem kulminacyjnym były komentarze pod jednym z reportaży. Gdzie pojawiły się głosy mówiące, że jest ona nie potrzebna a takie banki powinny przestać istnieć. Utwierdziło mnie to tylko w przekonaniu, że ludzie są lekkomyślni w tym co piszą oraz, że nie mają pojęcia dlaczego krew jest tak ważna. Tak właśnie powstała akcja “Pomaganie mamy we krwi”.

Postanowiłam się przyjrzeć temu tematowi. Zaczęłam tweetować wraz ze screenem informującym o stanie krwi na dzień dzisiejszy. Użytkowników twittera zainteresował temat tak mocno jak mnie, bo odzew był ogromny. Wiele osób odpowiadało mi, że “z chęcią oddaliby krew, ale są nie pełnoletni”. Część z nich próbowała, jednak zostali wykluczeni z takich powodów jak problemy z krwią czy wagą, które dyskwalifikowały już na początku. Jednak mnie zdziwiły odpowiedzi, w których pytano jak to dokładnie wygląda oraz jakie warunki trzeba spełnić, by móc ją oddać. One utwierdziły mnie w przekonaniu, że wiedza na temat krwiodawstwa nie jest wystarczająca a promowanie jej zbyt niskie. Czułam, że muszę działać.

Odtwórz wideo

Grupowy projekt promujący krwiodawstwo

Kilka tygodni szukania lektorów podczas ogólnopolskiej  kwarantanny, która utrudniła stworzenie ujęć czy szukanie osób zainteresowanych udziałem w akcji, zaowocowała krótkim, ale ważnym dla mnie projektem. “Pomaganie mamy we krwi” to akcja stworzona przez użytkowników mediów społecznościowych, które jest narzędziem o ogromnych zasięgach. Napisałam tekst, zebrałam potrzebne materiały i tak zrodziła się mini seria na moim kanale.  Stworzyłam ją z niesamowitymi osobami, walcząc z czasem i sprzętem. Sama akcja stała się dla mnie naprawdę ważna, bo upewniła mnie w przekonaniu, że  można się zjednoczyć w słusznym celu a media mogą nieść coś fajnego i dobrego.

Zdaje sobie sprawę, że nie mam ogromnych zasięgów i mam świadomość tego, że są filmy o wiele popularniejsze od tych, które przedstawiam wam dzisiaj. Mimo wszystko mam nadzieje, że wam się spodoba. Dajcie znać w komentarzach jak wam się podoba a jeśli przypadły wam do gustu zostawcie komentarz i łapkę w górę.